viditeľný svet

Psychologická dráma života samotárskeho štyridsiatnika, ktorýpozorujenič netušiacich členov rodiny z domu oproti a rozhodne sa ukradnúť im šťastie.


SYNOPSA Osamelý štyridsiatnik Oliver pracuje ako letový dispečer. Pôsobí chladne a jeho osobný život je prázdny. Napĺňa ho sledovaním televízie a pozorovaním rodiny z domu oproti, v ktorej vidí ideál šťastia. Najprv sa len pozerá, ale postupne sa chce dozvedieť viac. Zisťuje, že veci často nie sú také, ako sa javia z diaľky. A hranice súkromia sú krehkejšie, ako sa zdá. Zlo vyzerá nenápadne a násilie si každý nosíme v sebe. Nikdy neviete, kto sa práve na vás pozerá...


EXPLIKÁCIA Film Viditeľný svet tématizuje pozeranie, sledovanie, či voyérstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Okrem toho kladie naliehavé otázky: Kde ležia a aké krehké sú hranice súkromia? Máme právo vstupovať do životov iných ľudí? Je zlo démonické a nadprirodzené, alebo skôr obyčajné anenápadné? Viditeľný svet je psychologická dráma zo súčasnosti. Odohráva sa na sídlisku v hlavnom meste Slovenska, Bratislave. Spolu so Sartrom si kladie otázku – kto je vlastne peklo? Naozaj sú to tí druhí, alebo si ho nesieme každý v sebe. Zdá sa, že každý môže byť peklom pre niekoho iného. Závisí len od okolností.


PROFILY Ivan Trojan (Oliver) sa narodil 30.6.1964 v Prahe. Patrí k najlepším a najvyťaženejším českým hercom súčasnosti. Absolvoval DAMU v Prahe (1987). Od roku 1988 pôsobil v Realistickom divadle, neskôr v Divadle na Vinohradech a dnes v Dejvickom divadle, kde stvárnil množstvo výrazných postáv (Rómeo v hre Rómeo a Júlia, hajtman v Revízorovi), za rolu Oblomova získal v roku 1999 Cenu Thálie. Hral významné postavy vo filmoch Samotáři, Jedna ruka netleská, Želary, Příběhy obyčejného šílenství, Václav, Karamazovi a v ďalších, rovnako aj v českom televíznom seriáli Četnické humoresky. Je štvornásobným držiteľom Českého leva za herecký výkon (Smradi, Jedna ruka netleská, Musíme tě svést a Václav).

Radim Hladík, jr. (zvukový majster) sa narodil 15.5.1971 v Prahe. Syn známeho českého rockového hudobníka Radima Hladíka. Patrí do mladej generácie českých zvukových majstrov a je veľmi uznávaný a vyhľadávaný. Do jeho filmografie patria filmy ako Želary, Obsluhoval jsem anglického krále, Je třeba zabít Sekala, Babí léto, Rebelové, Román pro ženy, Mazaný Filip a ďalšie. Je držiteľom troch Českých levov za zvuk (Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala a Eliška má ráda divočinu).

Milan Stráňava (producent) sa narodil 9.7.1955 v Bratislave. Pôsobil v STV v Hlavnej redakcii dramatických programov ako vedúci produkcie. Vyštudoval produkciu a manažment na VŠMU v Bratislave, na ktorej v súčasnosti spolupracuje ako lektor. Od roku 1993 je majiteľom a konateľom produkčnej spoločnosti JMB Film & TV Production.

Maroš Šlapeta (strihač) sa narodil 3.6.1972 v Bratislave. Vyštudoval architektúru na STU a strihovú skladbu na VŠMU v Bratislave. Podieľal sa na tvorbe viacerých dokumentárnych, hraných, propagačných a reklamných filmov a patrí k najžiadanejším slovenským strihačom. Do jeho filmografie patria dokumenty Slovenský sen 2004-2006, My zdes!, Hranica, hrané filmy Sněženky a machři po 25 létech, Ďakujem dobre, Quartéto a iné. Prednáša na Ateliéri strihovej skladby VŠMU v Bratislave.

Martin Štrba (kameraman) sa narodil 26. augusta 1961 v Leviciach. V rokoch 1976 – 1980 študoval fotografiu na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a v rokoch 1980 – 1985 katedru kamery na Filmovej akadémii múzických umení v Prahe. Spolupracoval s mnohými slovenskými a českými režisérmi Martin Šulík, Vladimír Balco, Vladimír Michálek, Michaela Pavlátová a ďalší. Žije v Prahe.

Kristína Turjanová (Mária) sa narodila 28.8.1979 v Trenčíne. Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a herectvo na VŠMU. Už od šestnástich rokov účinkuje v divadle (Nitra, Žilina), má stály angažmán v Divadle Andreja Bagara v Nitre (predstavenia Maškaráda, Dvojitá rezervácia a iné) a hosťuje na Novej scéne v Bratislave (muzikály Edith a Marlen, Príbeh ulice a ďalšie). Je známa aj z televíznych seriálov Ordinácia v ružovej záhrade a Panelák. Úloha Márie vo filme Viditeľný svet je jej kinematografickým debutom.

Martin Mňahončák (Peter) sa narodil 28.9.1977 v Zborove. Vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Zostal na voľnej nohe a stal sa zakladajúcim členom Túlavého divadla, hosťoval v Slovenskom národnom divadle aj v Štúdiu L+S v Bratislave. Niekoľko rokov bol členom Moravského divadla v Olomouci. Stvárnil menšiu postavu vo vojnovej dráme režiséra Jona Avneta Uprising, účinkuje v rozličných televíznych seriáloch (Ordinácia v ružovej záhrade, Dr. Ludsky) a v dabingu.

Producent
Milan Stráňava
Réžia
PETER KRIŠTÚFEK
Scenár
PETER KRIŠTÚFEK
Hrajú
IVAN TROJAN
JANA HLAVÁČOVÁ
KRISTÍNA TURJANOVÁ
DAGMAR BAJNOKOVÁ
MARTIN MŇAHONČÁK
PETER TRNÍK
MARIÁN MITAŠ
Rok výroby
2011
Stopáž
104 MIN
Producenti
JMB FILM & TV PRODUCTION
KO-Producenti
SLOVENSKÁ TELEVÍZIA
S FINANČNOU PODPOROU MINISTERSTVA KULTÚRY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
A AUDIOVIZUÁLNEHO FONDU

Sponzori