Scenár k filmu vzniká podľa úspešnej rovnomennej knihy Pavla Rankova, ktorá bola ocenená Cenou Európskej únie za literatúru, v rámci ceny Anasoft litera, cenou čitateľov denníka SME a cenou Tatra banky za umenie.
 
Film by mal zachytávať 30 rokov historických udalostí dramatických rokov 1938 – 1968. Toto obdobie je tak nabité dejinnými zvratmi, že je aj veľkou plochou pre rozvíjanie príbehu, v tomto prípade sentimentálneho milostného príbehu troch priateľov zamilovaných od detských rokov do jednej ženy.
Film sa začína odvíjať v roku 1938 na kúpalisku mesta Levice, kde 1. septembra súťažia v plávaní o priazeň svojej spolužiačky Márie traja chlapci: Čech Honza, Maďar Peter a Žid Gabriel. Aj takéto zloženie národností a vierovyznaní je v nasledujúcich rokoch významným prvkom vplyvu na životy chlapcov, neskôr dospelých mužov. V každej dejinnej etape spomínaných tridsiatich rokov sa ukazuje, ako  ovplyvňujú život jednotlivých hrdinov a ako sa dostávajú aj do vzťahov medzi nimi ale hlavne do vzťahu každého z nich s Máriou.
 
Vývoj projektu bol podporený z Audiovizuálneho fondu.